Ziema ir gadalaiks, ko ar neziņu un varbūt arī nelielām bažām sagaida tie, kas ar elektroauto brauc pirmo gadu, savukārt tie, kas aktīvi ir pret autotransporta pāriešanu uz bezemisiju tehnoloģijām, berzē rokas, jo tūlīt tie “tosteri” sasals ragā un “viss būs slikti”.
Elektroauto ziemā var būt pat ievērojami komfortablāks par iekšdedzes dzinēja auto, tas uzsilst ievērojami ātrāk, gandrīz jebkuru elektroauto var uzsildīt priekšlaikus, izmantojot aplikāciju vai iestatot izbraukšanas laiku, dodot iespēju jebkuru braucienu uzsākt ar siltu un atkusušu auto. Bet jāņem vērā dažas nianses, kā arī ir jāveic daži sagatavošanās darbi pirms ziemas.
Lai labāk sagatavotos aukstajai sezonai, “Latvijas Elektroauto biedrība” (LEAB) ir sagatavojusi dažus ieteikumus elektroauto īpašniekiem, kas palīdzēs pārvarēt ziemu bez raizēm. Daudzi no šiem padomiem ir universāli un lieti noderēs arī citiem auto īpašniekiem.
Ziemas riepas
Tāpat kā visiem auto, būtiski, lai ziemas riepas būtu “apautas” laicīgi (kad vidējā diennakts gaisa temperatūra noslīd zem 10c) un tās būtu labas kvalitātes – pēc iespējas dziļāka protektora un svaigāku ražošanas datumu. Tas ir it sevišķi svarīgi elektroauto, kura lielais griezes moments ļauj viegli izspolēt velkošajiem riteņiem.
- Pārbaudiet protektora dziļumu un riteņu savirzi, lai nodrošinātu sezonai un ceļiem atbilstošu braukšanu.
- Pārbaudiet gaisa spiedienu – pareizs un vienmērīgs spiediens visiem riteņiem nodrošinās labāko saķeri. Lai noskaidrotu optimālo spiedienu, meklējiet informāciju auto lietošanas instrukcijā vai konsultējieties ar riepu speciālistiem.
Laba redzamība
Aukstajā laikā nereti logi var būt aizsvīduši, apsaluši vai apsniguši. Ja ceļu nevar labi pārredzēt, ieteicams neturpināt pārvietoties, bet gan labot situāciju. Par laimi, vairums elektroauto ir aprīkoti ar tādu funkciju, kā priekšsildīšana, kas spēj atkausēt logus, īpašniekam esot mājas komfortā.
- Ja auto ir pārklājies ar ledus vai sniega kārtu, aktivizējiet laicīgi priekšsildi. Tādā veidā ne tikai logi būs tīri no ledus vai sniega, bet būs arī komfortabla salona temperatūra.
- Laicīgi iepildiet ziemas logu mazgājamo šķidrumu. Atšķirībā no iekšdedzes dzinēja auto, elektroauto nav liekā siltuma, kas varētu atkausēt aizsalušās sprauslas vai caurules. Tām sasalstot var nākties gaidīt pavasari, vai uz ilgāku laiku novietot auto siltā garāžā, lai atlaidinātu tās.
- Pārliecinieties, ka logu slotiņas ir kvalitatīvas un tīra labi. Ieteicams tās mainīt reizi gadā.
- Sagatavojiet “pa ķērienam” ledus skrāpi un ledus atkausēšanas šķidrumu. Tas var palīdzēt ātrāk uzsākt ceļu, ja auto pārklājies ar ledus kārtu un auto nav priekšapsildes funkcijas.
- Novērsiet iespējamo mitrumu salonā – nomainiet salona gaisa filtru un izžāvējiet tepiķīšus. Lieks mitrums salonā veicinās logu svīšanu.
Komforts salonā
Sasalis vadītājs ir neuzmanīgs vadītājs. Tamdēļ ir svarīgi priekšlaikus pārliecināties, ka automašīna spēj apgādāt ar siltumu.
- Tām automašīnām, kas ir aprīkotas ar siltumsūkni, ieteicams pārliecināties par sistēmas gatavību darbam – vai sistēmā ir gana aukstumnesēja un viss darbojas kā paredzēts.
- Lai palielinātu komfortu un spētu vairāk uzmanības pievērst ceļam, tām automašīnām, kam nav apsildāmo sēdekļu, var iegādāties apsildāmus sēdekļu pārvalkus vai paliktņus.
- Ja mašīna ir aprīkota ar priekšapsildes funkciju, tad to ir ieteicams izmantot arī tamdēļ, lai nodrošinātu to, ka variet veltīt pilnīgu uzmanību ceļam.
- Aukstajā sezonā salona apsildei var aiziet būtisks enerģijas apjoms. Ir iespējams samazināt temperatūru salonā un tādējādi arī apsildes enerģijas patēriņu, izmantojot sēdekļu un stūres apsildi.
Uzlāde ziemā
Auto uzlādes ātrums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, bet baterijas uzlādes stāvoklis un baterijas temperatūra ir galvenie ietekmējošie faktori. Tie jo sevišķi ir aktuāli, kad izmanto ātrās jeb līdzstrāvas uzlādes stacijas.
- Ja iespējams, auto uzlādējiet uzreiz pēc brauciena. No rīta, ar aukstu bateriju, uzlādes ātrums var būt būtiski zemāks.
- Pēc brauciena neatstājiet auto ar tukšu bateriju. Baterijai atdziestot, tajā var samazināties pieejamais elektroenerģijas apjoms, kas var radīt nepatīkamu pārsteigumu nākamā brauciena sākumā.
- Dažām automašīnām ir pieejama baterijas priekšapsildes funkcija. To ir jāizmanto, lai iegūtu pēc iespējas īsāku uzlādes laiku pie ātrajām uzlādes stacijām, un to ir lietderīgi ieslēgt aptuveni 15 minūtes pirms ierašanās pie uzlādes stacijas.
Braukšana ziemā
Ziemā var būtiski pieaugt auto patēriņš. Galvenokārt, tas ir dēļ apsildei nepieciešamās papildus enerģijas. Tāpēc LEAB iesaka sekot līdzi uzlādes līmenim un laicīgi ieplānot uzlādi. Pie zemāka uzlādes līmeņa vecākiem elektroauto ir tendence straujāk zaudēt panelī uzrādītos kilometrus, tāpēc labāk neriskēt izbraucot tukšu bateriju, ja vien labi nepārziniet sava auto iespējas.
- Rēķinieties, ka laikapstākļi vai nenotīrīti ceļi var būtiski ietekmēt auto patēriņu.
- Ja pa ceļam nepieciešama ātrā uzlāde, ieteicams to ieplānot pēc garāka brauciena, lai baterija būtu pēc iespējas siltākā temperatūrā un uzlādes ātrums būtu augstāks.
Vispārīgi runājot, elektroauto uzvedība uz ziemas ceļiem ir līdzīga auto ar iekšdedzes dzinējiem, ja abiem ir piemērotas ziemas riepas. Tomēr ir dažas nianses, kas veido mazas, bet būtiskas atšķirības. Lielais griezes moments, kas raksturīgs elektromotoriem, var pat nodrošināt labāku saķeri uz slideniem ceļiem. Turklāt, pateicoties zemākam masas centram, elektroauto bieži vien ir stabilāki, kas var uzlabot vadāmību arī ziemīgos apstākļos.
Tāpat kā visiem transportlīdzekļiem, arī elektroauto vadīšana prasa piesardzību un pielāgošanos mainīgajiem ziemas apstākļiem. Tamdēļ LEAB atgādina, ka ziemas periodā ir īpaši svarīgi ievērot drošības noteikumus uz ceļiem, būt modriem un laicīgi sagatavoties.